Providing you the best range of canvas hawker bag, promotional canvas tool bag, 5 kgs non woven packing bag, canvas tea packing bag, 7 kgs canvas packing bag and 15 kgs brown jute shopping bag with effective & timely delivery.
₹ 37 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Kgs |
| Dimensions (Width x Height x Depth) | 17*14*8.5 |
| Size (W x H) | 17*14*8.5 |
| Material | Laminated Material |
| Handle Type | niwar |
| Printing Technique | Screen Printed |
| Customization | Screen Printed |
| Features | Waterproof |
| Pattern | Printed |
| Size | 17 inch W x 14 inch H x 8.5 inch S |
| Handle Material | Cotton Niwar |
| Piping | PP Tape |
| Printing | Offset Printing |
Minimum order quantity: 5000 Piece
The 5 kg Canvas Hawker Bag is a compact yet tough carry bag made from high-quality canvas, designed to carry up to 5 kg of daily essentials or merchandise. Featuring a wide opening, sturdy loop handles, and reinforced stitching, it’s perfect for street vendors and hawkers. Lightweight, reusable, and optionally branded—combining practicality with promotional value.
₹ 52 / Piece Get Latest Price
| Bag type | Open tote |
| Canvas gsm | Upto 300 gsm |
| Tool capacity | 15 |
| Weight | 20 kg |
| Bag size | 15 kg |
| Closure type | Button |
| Material | Canvas |
| Handle Material | Cotton Niwar |
| Pattern | Printed |
| Size | 14.5 inch W x 11 inch H x 5.75 inch S |
| Piping | PP Tape |
| Printing | Screen Printing |
| Usage/Application | Storage |
The Canvas Tool Bag is a rugged and well-organized carry solution, typically crafted from heavy-duty cotton canvas or canvas–tarpaulin blends. Built for reliability, it often features a reinforced steel-frame or stiffened mouth for easy access, multiple interior and exterior pockets, full-length zippers, and strong handles—ideal for carrying tools, repair gear, or hardware safely. Suited to professionals like mechanics, electricians, and technicians, these bags are designed for durability, water resistance, and daily tough use
₹ 38 / Piece Get Latest Price
| Material | Non Woven |
| Bag Type | Loop Handle Bag |
| GSM | 120 GSM |
| GSM (Fabric Density) | 300 |
| Bag Size | 15.5*13*5 |
| Size (inch) | 17*14*8.5 |
| Handle Type | loop |
| Bag Color | White |
| Material Quality | Virgin |
| Print Type | Screen Print |
| Usage/Application | Promotional |
| Printing | Offset Printing |
| Size | 17 inch W x 14 inch H x 8.5 inch S |
| Piping | Nonwoven Tape |
| Purpose | Packing |
| Capacity | 10kg |
₹ 82 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton Canvas |
| Capacity | 15 Kg |
| Dimensions (Width x Height x Depth) | 17*20*13 |
| Handle Type | loop |
| Printing Technique | Screen Printed |
| Features | Waterproof |
| Size | 19 inch W x 17 inch H x 11.5 inch S |
| Pattern | Printed |
| Handle Material | Cotton Niwar |
| Printing | Screen Printing |
| Piping | 1.25inch PP Tape |
Minimum order quantity: 5000 Piece
We, Bag & Baggage is the leading leading supplier and manufacturer of Packaging Bag, Non Women Bag, Shopping Bag, Canvas Bags, Promotional Bags,Jute Bags.We are providing the wide range of Bags to our client as per the requirements.
₹ 72 / Piece Get Latest Price
| Material | Canvas |
| Capacity | 25 |
| Fabric GSM | 350 GSM |
| Bag Type | Zip Lock Bag |
| Closure Type | Zip Lock |
| Pattern | Printed |
| Usage | Grocery Packing, Retail Packing |
| Color | White |
| Product Type | Carry Bag |
| Size | W 20X H 17 x S 11.5 Inch |
| Handle Material | Cotton Niwar |
| Piping | PP Tape |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Bag Type | Gift Bag |
| Weight capacity | 15Kg |
| Bag Capacity | 15 kg |
| Bag Finish | Laminated |
| GSM | 100 GSM |
| Material | Natural Jute |
| Pattern | Printed |
| Color | Brown |
| Size (W x H x G) | 14 x 16 x 5 inch |
| Handle Type | jute |
| Print Type | Screen Print |
| Printing | Screen Printing |
| Size (Inch) | 12.5 inch W x 12 inch H x 14 inch S any size |
| Piping | Jute Flolded |
Minimum order quantity: 6000 Piece
₹ 46.00 / Piece Get Latest Price
| Bag Type | Loop Handle Bag |
| Size (H x W x G) | 17*14*11.5 |
| GSM (Fabric Density) | 120 GSM |
| GSM (Grams per sq. meter) | 140 GSM |
| Lamination Type | PP LAMINATED |
| Bag Color | White |
| Bag Style | Box Type |
| Handle Type | Loop Handle |
| Color | White |
| Capacity | 10kg |
| Size | 16 inch W x 17 inch H x 11.5 inch S |
| Fabric | Nonwoven |
| Piping | Nonwoven Tape |
| Handle | PP Niwar |
| Printing | Offset Printing |
Minimum order quantity: 100 Piece
The 10 kg Printed Non-Woven Bag is a lightweight, durable, and eco-friendly carry bag made from non-woven polypropylene fabric. Designed to hold up to 10 kg, it features strong handles and vibrant custom prints, making it ideal for retail, grocery use, and brand promotion. Reusable and cost-effective, it’s a smart alternative to plastic bags.
Anil Kumar (CEO)
Bag & Baggage
179, Street 3k,Shakti Vihar, Dayalpur
New Delhi - 110094, Delhi, India